Employees Profile

CRTL, Bangalore

Sl. No.

Name of the incumbent Shri/Smt./Kum.

 

Name of the post

Director General's Office

01

V S Nandakumar

 

Director General

02

George C P

 

Private Secretary

03

Satish K H

 

Senior Assistant

04

Gopalakrishnan G

 

Driver (SG)

05

Jhinkoo Ram

 

Tech Attendant Grade 3

Accounts-I

01

Muralikrishna C S

 

Chief Accounts Officer (SG)

02

Sivaramakrishnan R

 

Senior Assistant

03

Latha C

 

Assistant Grade I

04

Vasudha Havanur

 

Assistant Grade I

05

Nagaraj

 

Assistant Grade I

06

Suresha

 

Attendant Grade 4

Accounts-II

01

Purnima Pandey

 

Accounts Officer

02

Bharathi Bai K

 

Senior Assistant

03

Ananda G

 

Senior Assistant

04

Satheesh Babu P.S

 

Senior Assistant

05

Siddeswara T   Senior Assistant

06

Karthik R

 

Assistant Grade I

07

Jyothi H R

 

Assistant Grade I

08

Anil Kumar G

 

Assistant Grade I

09

Leelavathi M R

 

Assistant Grade I

10

Reshma Vijay

 

Assistant Grade I

11

Vivek A

 

Assistant Grade I

12

N Veeranji Kumar

 

Assistant Grade II

13

Chandrika S. Shanbhag

 

Assistant Grade II

14

Vootla Sreekanth

 

Assistant Grade II

15

B K Suneetha

 

Attendant Grade 5

16

Narasimhalu

 

Attendant Grade 5

17

Somasekhara M

 

Attendant Grade 4

Administration-I

01

Sridhar B

 

Chief Administrative Officer (SG)

02

Madhuram Subramani

 

Senior Personal Assistant Grade I

03

Sowbhagya S

 

Assistant Grade I

04

Prasanna D L

 

Assistant Grade I

05

Swaminathan S

 

Assistant Grade I

06

Pradeep

 

Assistant Grade II

07

Kavya V

 

Assistant Grade II

08

Raghavendra Rao R

 

Attendant Grade 5

Administration-II

01

Praveen Kumar K

 

Administrative Officer

02

Lakshmikantha N

 

Senior Assistant

03

Elango G

 

Senior Assistant

04

Suma M B

 

Senior Assistant

05

Rakshit R

 

Assistant Grade II

06

Asha B.M

 

Assistant Grade II

07

Varadaraju P

 

Telephone Operator Grade I

08

Jayamary A

 

Tech Attndt Gr 5 (Dresser)

09

Subba Rao G

 

Attendant Grade 5

Civil Engineering Division(CED)

 

Sudhakara Reddy S

 

Additional Director & Group Head (PSD, CDD, CED) & HoD-HPL

01

Suryanarayana K

 

Engineering Officer Grade 4 (Engineer In-charge & Officer In-charge)

02

Kamala G S

 

Engineering Officer Grade 4

03

Sahodar Gade

 

Engineering Officer Grade 3

04

Ezilan S

 

Technical Attendant Grade 5

05

Venkatesh

 

Technical Attendant Grade 5

 

Capacitors Division (CD)

 

Swaraj Kumar Das

 

Additional Director & Group Head (EATD, Purchase, ERED, CD) & HoD-SC Lab and HRT Lab

1

Dr. Bhavani Shanker T

 

Joint Director (HOD)

2

Vaidhyanathan V

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

3

Uka Ram

 

Engineering Officer Grade 1

4

Sheik Mohamed A

 

Engineering Assistant

5

Manjunatha Tambrahalli

 

Technician Grade 1

6

Moka Sivakumar

 

Technician Grade 1

7

Nalini B

 

Senior Personal Assistant

8

Nagaraja H

 

Attendant Grade 4

Cables and Diagnostics Division (CDD)

 

Sudhakara Reddy S

 

Additional Director & Group Head (PSD, CDD, CED) & HoD-HPL

1

Meena K P

 

Joint Director (HoD)

2

Arunjothi R

 

Joint Director

3

Thirumurty

 

Engineering Officer Grade 4

4

Dillip Kumar Puhan

 

Engineering Officer Grade 3

5

P V Satheesh Kumar

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

6

Dr. Moumita Naskar

 

Scientific Officer Grade 3

7

Ashitha P N

 

Engineering Officer Grade 1

8

Rajat Sharma

 

Engineering Officer Grade 1

9

Rahul Meena

 

Engineering Officer Grade 1

10

Raja G K

 

Engineering Officer Grade 2 (Gp.II)

11

Ravi K

 

Technician Grade 4

12

Karthick R

 

Technician Grade 2 (Elect)

13

Santhosha M

 

Technician Grade 1

14

Kanakavalli K

 

Assistant Grade III

Certification Division
  Dr. Thomas P   Additional Director & Group Head (MTD, Planning, R&D, I&PD, Certification, Trg) & HoD-DMD
1 Shyam Sundar S   Joint Director (HoD)
2 Shyam R   Engineering Officer Grade 3

Dielectric Materials Division (DMD)

01

Dr. Thomas P

 

Additional Director & Group Head (MTD, Planning, R&D, I&PD, Certification, Trg) & HoD-DMD

02

Sadasiva Murthy P

 

Joint Director

03

Dr. Ann Pamla Cruz

 

Engineering Officer Grade 3(Gp.II)

04

Dr.Gnanasekaran D

 

Scientific Officer Grade 3

05

N Ajith Kumar

 

Engineering Officer Grade 1

06

Siva Prakash R R

 

Scientific Officer Grade 1(GP II)

07

Dr.Ravi Babu Velpula

 

Scientific Assistant

08

Ravi B

 

Attendant Grade 5

09

Govindaraju H V

 

Attendant Grade 5

10

Govindaraju P

 

Attendant Grade 2

11

Mangala S

 

Senior Personal Assistant Grade I

Distribution Systems Division (DSD)

1

D.Krishnamurthy

 

Additional Director & Group Head (MUAD,EMD, HV, MED,EVRC) & HoD-DSD

2

Sundaramurthy R

 

Attendant Grade 4

Electrical Appliances Technology Division (EATD)

 

Swaraj Kumar Das

 

Additional Director & Group Head (EATD, CD, Purchase, ERED) & HoD-SC Lab and HRT Lab

1

Dr. P Chandra Sekhar

 

Joint Director (HoD)

2

Dr. Kuldeep Singh Rana

 

Scientific Officer Grade 3

3

Venkatesh D

 

Engineering Officer Gr 3 (Gp.II)

4

Lokeshappa M

 

Technical Attendant Grade 5

5

Nischith N

 

Technician Grade 1

6

Yashwanth. G.M

 

Technician Grade 1

7

Chandramouly

 

Attendant Grade 5

8

Gousia S.K

 

Assistant Grade II

Electrical Maintenance Division(EMD)

 

D.Krishnamurthy

 

Additional Director & Group Head (MUAD,EMD, HV, MED,EVRC) & HoD-DSD

1

Pandian G

 

Joint Director (HoD)

2

Gireesha S R

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

3

Tamil Vanan R

 

Engineering Officer Grade 1 (Gp.II)

4

Haleshi B M

 

Technician Grade 5

5

Siddaramappa

 

Technician Grade 4

6

Hameed H L

 

Technician Grade 1

7

Kandipilli Lovasrinu

 

Technician Grade 1

8

Kodanda Ramu A

 

Technical Attendant Grade 5

Energy Efficiency and Renewable Energy Division (ERED)

 

Swaraj Kumar Das

 

Additional Director & Group Head (EATD, Purchase, ERED, CD) & HoD-SC Lab and HRT Lab

1

Sudhir Kumar R

 

Joint Director (HoD) & Incharge of Library and Information Centre

2

Jothi Basu S

 

Joint Director

3

Rajkumar N

 

Joint Director

4

Jeykishan Kumar K

 

Engineering Officer Grade 1

5

Prashob S

 

Engineering Officer Grade 1

6

Raghu R

 

Engineering Assistant

7

Ajit Kumar Mohanty

 

Technician Grade 1

8

Vinodkumar

 

Technician Grade 1

9

Ashok Kumar N

 

Attendant Grade 5

10

Unnikrishnan Nair

 

Personal Assistant

Earthquake Vibration Research Centre (EVRC)

 

D Krishnamurthy

  Additional Director & Group Head (MUAD,EMD, HV, MED,EVRC) & HoD-DSD

01

Panneer Selvam R

 

Joint Director (HOD)

02

Nampoothiri A N N

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

03

Yamini Gupta

 

Engineering Officer Grade 1

04

Dudekala Nagesh Babu

 

Engineering Assistant

05

Pooncheral R

 

Technician Grade 1

06

Thimmaiah

 

Multi-Tasking Staff Grade 4

High Power Laboratory (HPL)

01

Sudhakar Reddy S

  Additional Director & Group Head (PSD, CDD, CED) & HoD-HPL

02

Gurudev T

 

Joint Director

03

Maroti

 

Engineering Officer Grade 4

04

Chandra Sekhar M

 

Engineering Officer Grade 3

05

Rajaram Mohanarao Chennu

 

Engineering Officer Grade 3

06

Govinda Rao G

 

Engineering Officer Grade 3

07

Arunkumar S

 

Engineering Officer Grade 3

08

Rajkumar Malapati

 

Engineering Officer Grade 3

09

Gopal D H

 

Engineering Officer Grade 3

10

Nagaraj V

 

Engineering Officer Grade 3(Gp.II)

11

Sreeram V

 

Engineering Officer Grade 2

12

Ravindra Mohare M R

 

Engineering Officer Grade 2(Gp.II)

13

Pradeep K

 

Engineering Officer Grade 2 (Gp.II)

14

Ashish Kumar Suresh Kumar Kannoujiya

 

Engineering Officer Grade 1

15

Arun Babu M

 

Engineering Officer Grade 1(GP II)

16

Santhoshkumar P S

 

Engineering Assistant

17

S. Yogaraj

 

Engineering Assistant

18

Raja H

 

Technician Grade 5

19

Narayanaswamy T

 

Technician Grade 5

20

Shankar R

 

Technician Grade 5

21

Ganesh M

 

Technician Grade 5

22

Ramakrishna C

 

Technician Grade 4

23

Saravanabava V

 

Technician Grade 4

24

Arjun P

 

Technician Grade 1

25

Penchalaiah M T

 

Attendant Grade 5

26

Suresh Babu S

 

Attendant Grade 4

27

Nirmala S K

 

Senior Assistant

28

Chaithra M N

 

Assistant Gr II

High Voltage Division (HVD)

 

D Krishnamurthy

 

Additional Director & Group Head (MUAD,EMD, HV, MED,EVRC) & HoD DSD

 

Pandian G

 

Joint Director (HoD)

1

Prabhakar C

 

Joint Director

2

Gajendra R K

 

Engineering Officer Grade 4

3

Dharmesh Yelamanchi

 

Engineering Officer Grade 3

4

K Gangaraju

 

Engineering Officer Grade 3

5

Priya S

 

Engineering Officer Grade 3(Gp.II)

6

Jithin Pauly P

 

Engineering Officer Grade 2

7

Suresh

 

Engineering Officer Grade 2(Gp.II)

8

Shyam Agarwal

 

Engineering Officer Grade 1

9

Bandi Venkata Nagachandra

 

Engineering Officer Grade 1

10

Mohan Babu V

 

Engineering Officer Grade 1(Gp.II)

11

Marimuthu K

 

Engineering Officer Grade 1(Gp.II)

12

Gobinath G

 

Engineering Assistant

13

Giri Rishes R

 

Technician Grade 2

14

Sunny Kumar Mandal

 

Technician Grade 1

15

Pichaimani R

 

Technical Attendant Grade 5

16

Hemavathi Bai E

 

Senior Assistant

Information & Publicity Division (I&PD)

 

Dr. Thomas P

 

Additional Director & Group Head (MTD, Planning, I&PD, Certification, R&D,Trg) & HoD-DMD

  Shyam Sundar S  

Joint Director (HoD)

01

Kamalashankari R

 

Engineering Officer Grade 4

02

Ramadas

 

Engineering Officer Grade 3

03

Munishamappa M

 

Attendant Grade 4

04

Haritha K.S

 

Assistant Grade II

Library and Information Centre

 

Shri. Sudhir Kumar R

 

HoD (ERED) & Incharge of Library and Information Centre

01

Jaishree Khandelwal

 

Assistant Librarian

Mechanical Engineering Division (MED)

 

D Krishnamurthy

  Additional Director & Group Head (MUAD,EMD, HV, MED,EVRC) & HoD-DSD

01

Dr. Selvaraj M

 

Joint Director (HoD)

02

Prafulchandra R Dongre

 

Engineering Officer Grade 4

03

Vijaya Kumar K

 

Engineering Officer Grade 3

04

Varadaraj B M

 

Engineering Officer Grade 2 (Gp.II)

05

Gokul Suresh

 

Engineering Officer Grade 1

06

Durgesh Kumar Yadav

 

Engineering Officer Grade 1

07

Vishal Kesharwani

 

Engineering Officer Grade 1

08

Raghurama

 

Technician Grade 4

09

Abhilash M V

 

Technician Grade 1

10

Satyapriya Sahoo

 

Technician Grade 1

11

Raja C

 

Senior Assistant

Material Technology Division (MTD)

 

Dr. Thomas P

  Additional Director & Group Head (MTD, Planning, I&PD, Certification, R&D,Trg) & HoD-DMD

01

Janardhana M

 

Joint Director (HoD)

02

Mallikharjuna Rao T

 

Joint Director

03

Dr. Saravanan V

 

Joint Director

04

Dr. Kumar R K

 

Joint Director

05

Kishorekumar G

 

Engineering Officer Grade 4

06

Arvind Kumar

 

Engineering Officer Grade 4

07

D Laxman Rao

 

Engineering Officer Grade 1

08

Subbiramani K

 

Engineering Assistant

09

Dhanaraj S

 

Technical Attendant Grade 5

10

Shankar J

 

Attendant Grade 5

11

Ramesha B G

 

Attendant Grade 5

12

Anjinayya

 

Attendant Grade 5

13

Jayabharathi S

 

Senior Assistant

Metering and Utility Automation Division (MUAD)

 

D Krishnamurthy

  Additional Director & Group Head (MUAD,EMD, HV, MED,EVRC) & HoD-DSD

01

Harinath Babu P V

 

Joint Director (HoD)

02

Shivakumar V

 

Joint Director

03

Suresh V

 

Engineering Officer Grade 4

04

Sudha S

 

Engineering Officer Grade 4

05

Viji Bharathi

 

Engineering Officer Grade 4

06

Pradish M

 

Engineering Officer Grade 4

07

Shaileshwari M U

 

Engineering Officer Grade 3 (Officer-Incharge for web maintenance)

08

Ushakiran H S

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

09

Shivakumar C

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

10

Shankaramurthy

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

11

Jayadev B L

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

12

Dhanavath Shankar

 

Engineering Officer Grade 1

13

Shailesh Kapoor

 

Engineering Officer Grade 1

14

Shivendra Kumar Sinha

 

Engineering Officer Grade 1

15

Kodi Kalyan Srinivas

 

Engineering Officer Grade 1

16

Pushpalatha S P

 

Engineering Officer Grade 1(Gp.II)

17

Vasamsetti Mahesh

 

Assistant Grade II

18

Tippatla Ravikumar

 

Assistant Grade II

19

Ravi N

 

Attendant Grade 2

Official Language Section

01

Vidya L N

 

Senior Hindi Officer

02

Shamla Medhar

 

Senior Hindi Translator

03

Ramachandra V

 

Attendant Grade 2

Purchase

 

Swaraj Kumar Das

 

Additional Director & Group Head (EATD, Purchase, ERED, CD) & HoD-SC Lab and HRT Lab

01

Gujjala B Balaraju

 

Joint Director (HoD)

02

Kadar Basha

 

Engineering Officer Gr 3(Gp.II)

03

Manohar Nagula

 

Engineering Officer Grade 3

04

Uppu Anil

 

Assistant Grade II

05

Varun Kumar A

 

Assistant Grade II

Planning & Co-ordination (P&C)

 

Dr. Thomas P

  Additional Director & Group Head (MTD, Planning, I&PD, Certification, R&D,Trg) & HoD-DMD

01

G R Viswanath

 

Joint Director (HoD)

02

Anand S

 

Engineering Officer Grade 4

03

Shivashankara Rao D

 

Senior Assistant

Power Systems Division (PSD)

 

Sudhakara Reddy S

 

Additional Director & Group Head (PSD, CDD, CED) & HoD-HPL

01

Dr. Amit Jain

 

Joint Director (HoD)

02

Dr. Sreedevi J

 

Joint Director

03

Kaliappan P

 

Joint Director

04

Dr. Manohar Singh

 

Engineering Officer Grade 4

05

Ramesh Patil

 

Engineering Officer Grade 3

06

Ved Prakash Yadav

 

Engineering Officer Grade 1

Quality

 

Dr. Bhavani Shanker T

 

Joint Director & Quality Manager

 

Dr. Arun Kumar Datta (STDS)

 

Joint Director & Deputy Quality Manager

 

Smt. Arunjothi R

 

Joint Director & Deputy Quality Manager

Research & Development Management (R&D)

 

Dr. Thomas P

  Additional Director & Group Head (MTD, Planning, I&PD, Certification, R&D,Trg) & HoD-DMD

01

Dr.Venkateswara Rao M

 

Joint Director

02

Dr.Tulika Bhattacharjee

 

Engineering Officer Gr 3

03

Arka Chakraborty

 

Engineering Officer Gr 2

04

Hemalatha A

 

Assistant Grade I

05

Mangala Gowri

 

Multi-Tasking Staff Gr 1

Short Circuit Laboratory (SCL)

01

Swaraj Kumar Das

 

Additional Director & Group Head (EATD, Purchase, ERED, CD) & HoD-SC Lab and HRT Lab

02

Vasudevamurthy B R

 

Joint Director

03

Girija G

 

Joint Director

04

Somala Arjuna Rao

 

Engineering Officer Grade 4

05

Nunnagoppula M

 

Engineering Officer Grade 3

06

Venkataramaniah G

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

07

Sakthivel P

 

Engineering Officer Grade 3 (Gp.II)

08

Prakash C L

 

Engineering Officer Grade 3(Gp.II)

09

Glory I

 

Senior Personal Assistant Grade I

10

Rakesh K G

 

Engineering Officer Grade 1(Gp.II)

11

NaveenKumar

 

Engineering Assistant

12

Shenbagarajan S

 

Engineering Assistant

13

Lakavath Rajender

 

Engineering Assistant

14

Ramakrishna

 

Technician Grade 5

15

T P Ramesh

 

Technician Grade 5

16

Suresh Angadi

 

Technician Grade 4

17

Gopalakrishnamurthy C

 

Technician Grade 4

18

Hanumanthappa M N

 

Technician Grade 4

19

Suman T S

 

Technician Grade 2 (Electrician)

20

Chethan S

 

Technician Grade 1

21

Bheemashankar

 

Technician Grade 1

22

S Durga krishnaiah

 

Assistant Grade II

23

Ramesha G M

 

Attendant Grade 3

24

Srinivasamurthy H B

 

Attendant Grade 2

Security Section

01

Riaz K I

 

Security Officer

02

Nachappa T M

 

Multi-Tasking Staff Grade 4

03

Nalawade Satish Ramchandra

 

Multi-Tasking Staff Grade 1 (Watchman)

04

Pradeep Kumar Dhar

 

Multi-Tasking Staff Grade 1 (Watchman)

05

Madusudana K.G

 

Multi-Tasking Staff Grade 1 (Watchman)

06

Shanker  K

 

Multi-Tasking Staff Grade 1 (Watchman)

Training Division

 

Dr. Thomas P

  Additional Director & Group Head (MTD, Planning, I&PD, Certification, R&D,Trg) & HoD-DMD

01

Dr. Anandakumar M G

 

Joint Director(HoD)

02

Nagendra P

 

Assistant Grade II

03

Munideva Rao M P

 

Attendant Grade 5

RTL, Guwahati

Sl. No.

Name of the incumbent Shri/Smt./Kum.

Name of the post

01

Manas Chakraborty

Scientific Officer Gr 3

RTL, Kolkata

Sl. No.

Name of the incumbent Shri/Smt./Kum.

Name of the post

01

Dr. Prabhat Kumar Maiti

EO Gr 5/Joint Director

02

Manish Kumar

Engineering Officer Gr 1

03

Mallik G.C

Attendant Grade 5

04

Deeptaneel Roy

Assistant Grade II

RTL, Noida

Sl. No.

Name of the incumbent Shri/Smt./Kum.

Name of the post

01

Manoj Kumar Jaiswal

Joint Director (Unit Head)

02

Lakshmi Narain Giri

Engineering Officer Grade 4

03

Dr. Neha Adhikari

Engineering Officer Grade 4

04

Mridula Jain

Engineering Officer Grade 3

05

Ram Babu

Engineering Officer Grade 3

06

Dr. Venkata Prasad C

Scientific Officer Grade 3

07

Sathish Kumar

Engineering Officer Grade 3 (Gp II)

08

Sandeep Singh

Engineering Officer Grade 1

09

Rishiraj Meena

Engineering Officer Grade 1

10

Selvaraj P

Scientific Assistant

11

Umesh Chand

Technician Gr 4

12

Ranbir Singh

Technician Gr 3

13

Bishan Singh Negi

Attendant Grade 5

14

Rambaran

Attendant Grade 5

15

Pandey R K

Attendant Grade 5

16

Sumeer Chand

Attendant Grade 5

17

Jalandhar

Attendant Grade 5

18

Bhadola M K

Attendant Grade 5

19

Kiran Akolia

Attendant Grade 3

20

Ishani Mahendrakumar Sutaria

Accounts Officer

21

Rajendran G

Senior Personal Assistant Grade I

22

Bhuwan Chandra

Senior Assistant

23

Tilak Raj

Senior Assistant

24

Punith S

Assistant Grade II

25

Babu Ram

Driver Grade I

26

Ram Bahadur Singh

Driver Grade I

27

Sitaram Tyagi

Multi-Tasking Staff Gr 4

28

Yeshpal Singh

Multi-Tasking Staff Gr 3

29

Shreepal

Multi-Tasking Staff Gr 3

STDS, Bhopal

Sl. No.

Name of the incumbent Shri/Smt./Kum.

Name of the post

01

Wadhwani M K

Additional Director (Unit Head)

02

Ramjeet Singh

Additional Director

03

Sawale B A

Additional Director

04

Praveen Shrivastava

Additional Director

05

Sumbul Munshi

Joint Director

06

Manohar Singh Takkher

Joint Director

07

Abhay Kumar Khairwar

Joint Director

08

Dr. Arun Kumar Datta

Joint Director

09

Sarita S Dongre

Joint Director

10

Yugal Agarwal

Joint Director

11

Leena H Roy

Joint Director

12

Himangshu Roy

Engineering Officer Gr 4

13

Deepa J Warudkar

Engineering Officer Gr 4

14

Saumitra Pathak

Engineering Officer Gr 4

15

Rajendra Singh

Engineering Officer Gr 4

16

Dr. Priyamvada Chandel

Engineering Officer Gr 4

17

Sukumar P

Engineering Officer Gr 4

18

Arvind Pandey

Engineering Officer Gr 4

19

Venkateswarulu G

Engineering Officer Gr 3

20

Diptiranjan Sahoo

Engineering Officer Gr 3

21

Kalambe S P

Engineering Officer Gr 3

22

Vipul Sharma

Engineering Officer Gr 3

23

Sunil Onkarrao Koche

Engineering Officer Gr 3(Gp II)

24

Prashanth N Deolikar

Engineering Officer Gr 3(Gp II)

25

Jan Rao Gajbhiye

Engineering Officer Gr 3(Gp II)

26

Manoj Hirani

Engineering Officer Grade 2

27

Prabakaran T

Engineering Officer Grade 2

28

Angadi Ashok Babu

Engineering Officer Grade 2

29

Guguloth Ravi

Engineering Officer Grade 2

30

K Sharath Kumar

Engineering Officer Grade 2

31

Arpit Singh

Engineering Officer Gr 1

32

Abhishek Verma

Engineering Officer Gr 1

33

Pratik Kumar Jaiswal

Engineering Officer Gr 1

34

Gyan Prakash Nirmal

Engineering Officer Gr 1

35

Saksham Rithe

Engineering Officer Gr 1

36

Aman Mishra

Engineering Officer Gr 1

37

Mahendra Pratap Maurya

Engineering Assistant

38

Kudumala Veera Gangadhar Reddy

Engineering Assistant

39

Adepu Srikanth

Scientific Assistant

40

Neeraj Singh

Engineering Assistant

41

Dubey R P

Technician Gr 6

42

Thakur R G

Technician Gr 6

43

Morchale D K

Technician Gr 5

44

Sathyanarayan Bilare

Technician Gr 5

45

Anil Rabidas

Technician Gr 4

46

Vishwakarma C

Technician Gr 4

47

Rajesh P Shende

Technician Gr 3

48

Surendra Toppo

Technician Gr 3

49

Upendra Kumar Manekar

Technician Gr 3

50

Sadashiv Sharma

Technician Gr 3

51

Shivlal Marawi

Technician Gr 2

52

Rajesh Mewade

Technician Gr 2

53

Munjam Rathan

Technician Gr 2 (compounder)

54

Bhupendra

Technician Gr 1

55

Bikas Kumar Sahoo

Technician Gr 1

56

Subas Chandra Dalei

Technician Gr 1

57

Rajesh Parate

Attendant Grade 5

58

Kashiram Akhande

Technical Attendant Gr 5

59

Soni N K

Technical Attendant Gr 5

60

Rameshchandra C

Attendant Grade 5

61

Ghanshyam Singh

Attendant Grade 4

62

Raikwar M K

Attendant Grade 4

63

Santosh

Attendant Grade 4

64

Ghasiram

Attendant Grade 3

65

Suman Kumar Verma

Security Officer

66

Srinivasa Rao N

Administrative Officer

67

Sanjay Kumar Acharya

Accounts Officer

68

Sibila Kispotta

Superintendent

69

Princekutty N V

Senior Assistant

70

M S Jamgade

Senior Assistant

71

Sunil Singh Bais

Senior Assistant

72

Ramesh Wakodikar

Senior Assistant

73

Mohammed Hussain S K

Assistant Gr I

74

Praseed P

Assistant Gr I

75

Ankit Jain

Assistant Gr II

76

Sreeja S

Assistant Gr II

77

Makam Jagan Mohan

Assistant Gr II

78

Prasad Halliyavar

Assistant Gr II

79

Sirigiri Devapriyam

Assistant Gr II

80

Dayal

Assistant Gr II

81

Varsha Diwan

Assistant Gr II

82

Shiva Shyamala K

Senior Personal Assistant Grade I

83

Thampi P G

Driver(SG)

84

Deshmukh B E

Driver (SG)

85

Phool Singh

Multi-Tasking Staff Gr 4

86

Chain Singh Yadav

Multi-Tasking Staff Gr 4

87

Roop Singh

Multi-Tasking Staff Gr 3

88

Rakesh Batham

Multi-Tasking Staff Gr 3

89

Pawan Kumar Neel

Multi-Tasking Staff Gr 3

90

Omwati

Multi-Tasking Staff Gr 2

91

Milan Kumar

Multi-Tasking Staff Gr 2

92

Maya Devi

Multi-Tasking Staff Gr 1

TRC, Nagpur

Sl. No.

Name of the incumbent Shri/Smt./Kum.

Name of the post

01

Rajesh Ranjan

Joint Director (Unit Head)

02

Dr. Samir Kumar Nath

Joint Director

03

Dhiraj Madhukar Gourkhede

Joint Director

04

Uday S Joshi

Engineering Officer Grade 4

05

Rajesh J.Chaudhari

Engineering Officer Grade 1 (Gp II)

06

Prabhakar R Bhanse

Technician Grade 5

07

Sudhir M. Gharde

Technician Grade 3

08

Subhash D. Pandit

Attendant Grade 5

09

Sudhir B Deoghare

Attendant Grade 5

10

T Sivakumar Iyer

Attendant Grade 5

11

Javed Saood Yazdani

Senior Assistant

12

Lalitha S Pillai

Senior Assistant

13

Laluram D Yadav

Driver Grade I

14

Suhas K Indurkar

Multi-Tasking Staff Gr 4

15

Dhanraj B Gaikwad

Multi-Tasking Staff Gr 4

16

Ramdas Kutar

Multi-Tasking Staff Gr 3

17

Meshram R D

Multi-Tasking Staff Gr 3

UHVRL, Hyderabad

Sl. No.

Name of the incumbent Shri/Smt./Kum.

Name of the post

01

Dr. Pradeep M Nirgude

Additional Director (Unit Head)

02

Devender Rao K

Joint Director

03

Aravind K A

Joint Director

04

Shivaprasad P

Engineering Officer Gr 4

05

Dr. Rajamani P

Engineering Officer Gr 3

06

Ramulu A

Engineering Officer Gr 3 (Gp.II)

07

Venkateswar Rao G

Engineering Officer Gr 3(Gp.II)

08

Srinivas K

Engineering Officer Gr 3(Gp.II)

09

Krishna B

Engineering Officer Gr 3(Gp.II)

10

Prabhakar Reddy P

Engineering Officer Gr 2(Gp.II)

11

Kuruva Urukundu

Engineering Officer Gr 1

12

Gnaneshwar Singh

Engineering Officer Gr 1

13

Rajeswara Rao K

Engineering Officer Gr 1 (Gp.II)

14

Guguloth Ramesh

Engineering Officer Gr 1 (Gp.II)

15

Siddhardha Mahankali

Scientific Assistant

16

Govardhanachari K

Engineering Assistant

17

K Sandhya

Engineering Assistant

18

Shivayogi Jamadar

Technician Gr 5

19

Sudhakar S

Technician Gr 4

20

Jangaiah G

Technician Gr 4

21

Raju M

Technician Gr 4

22

Syed Khaliq

Technician Gr 3

23

Yob M

Technician Gr 3

24

Suresh Kumar G

Technician Gr 3

25

Ashok C

Technician Gr 3

26

Kishan R

Technician Gr 1

27

Anand Singh Negi

Attendant Grade 5

28

Palani Reddy S

Attendant Grade 5

29

Radhakrishnan B

Admin-cum-Accounts Officer

30

Joshi R C

Senior Assistant

31

Ramesh K

Senior Assistant

32

Vishnu L L N

Senior Assistant

33

Kalpana K

Assistant Gr I

34

Pulipati Srikanth

Assistant Grade II

35

Venkatesh P

Driver Grade I

36

Venkat Rao K

Driver Grade I

37

Danaiah K

Multi-Tasking Staff Gr 4

38

Dakeya Nayak

Multi-Tasking Staff Gr 4

39

Balaraju A

Multi-Tasking Staff Gr 3

40

Kodandapani K

Multi-Tasking Staff Gr 3

41

Srisailam K

Multi-Tasking Staff Gr 3

42

Krishna P

Multi-Tasking Staff Gr 3